hobby

Závlahový systém svépomocí

Letošní dovolenou jsem strávil na zahradě. Ne že bych si moře nerad užil, ale jaksi jsem se k němu nedostal. Jelikož naše zahrada byla po původním majiteli „betonová“ a také utrpěla pár hlubokých šrámu v průběhu rekonstrukce našeho rodinného domu, tak jsem rodině a taky sobě slíbil, že toto léto dám zahradu do pořádku.

Jak jinak, chtěl jsem si práci trochu usnadnit, musím totiž pracovat, tak jsem si vyhledal pár odborných firem, které jsem oslovil. Firmy jsem pozval na obhlídku zahrady a následně jsem je chtěl požádat o zpracování cenových nabídek pro porovnání. K mému překvapení, ze šesti firem se ozvala pouze jedna. Po zkušenostech s firmami a řemeslníky, které jsem za poslední 3 roky nabyl mě to ani moc nepřekvapilo.  Navštívil jsem taky několik zahradnických center v našem okolí a u nich jsem bohužel taky nepochodil. Když jsem se po 3 týdenním marném hledání skoro hroutil, tak jsem přece jenom získal cenovou nabídku od jediné firmy. Po přečtení velmi stručné cenové nabídky jsem si uvědomil, že tudy cesta nevede a podvědomě jsem si začal protahovat ruce. Rychle jsem také pochopil, že zahradnické firmy musí mít zakázek tolik, že si z nich jednak sami můžou vybírat a když už by si na vás měli udělat čas, tak si to nechají pořádně zaplatit (ještě teď jsem při vzpomínce na cenovou nabídku chtěl napsat sprosté slovo místo slova „pořádně“). Přestávám lamentovat a raději se vám pokusím poradit čeho byste se měli držet, popřípadě vyvarovat a na koho byste se měli obrátit. V závěru také uvedu skutečné náklady na veškerý použitý materiál při realizaci závlahy svépomocí.

Terénní úpravy a sžíravé myšlenky na vlastní závlahový systém

Do terénních úprav jsem se pustil nejdřív, ale  moje touha po závlahovém systému sílila čím dál víc. Abych vám to vysvětlil, tak závlahový systém jsem si přál, ale také jsem měl představu o ceně, kterou jsem byl ochoten zaplatit. V situaci, kdy jsem měl k disposici pouze cenové nabídky od firmy a druhou jsem si zajistil na hobby závlahu od Gardeny, tak jsem věděl, že by mě závlaha vyšla mezi 40-70 tisíci korunami, takže jsem pořád hledal způsob jak se k závlaze dostat. Nechtěl jsem ale čekat, protože čas rychle letěl, tak jsem se pustil do prací na zahradě. Během víkendu jsem pozemek projel několikrát rotavátorem, srovnal, vyplenil a zbavil větších kamenů. Následně jsem ho doslova „prolil“ herbicidním přípravkem a dal jsem si na 14 dní pauzu. Během čekací doby, než herbicid zabere, jsem na internetu přečetl hromady článků a diskuzí na téma „závlahový systém svépomocí“ a představoval jsem si to pohodové zalévání trávníku.

Sláva internetu, jdu do toho!

Zde musím poděkovat mnoha předchůdcům, kteří se do instalace závlahy svépomocí pustili přede mnou a co víc, jsou ochotni poskytovat své drahocenné zkušenosti i ostatním. Brzy jsem pochopil, rozdíly mezi nabízenými produkty jednotlivých výrobců a taky, že na instalaci závlahového systému není nic složitého. Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientoval, který z prodejců je autorizovaný distributor, či zástupcem značky na našem trhu a který z nich pouze překupník. Navštívil jsem teda nejbližší firmu, která prodává produkty firmy Hunter. Nehledejte v tom skrytou reklamu, ale jedná se o profesionální produkty a dočetl jsem se, že jejich produkty patří mezi ty lepší. Pokukoval jsem ještě po dalších značkách, konkrétně Rain Bird a K-rain. Jak jsem se hlavně z diskuzí dozvěděl, všichni zmiňovaní výrobci se svými produkty řadí mezi nejlepší, ale jelikož Hunter mám nejblíž, tak jsem se rozhodl pro něj. Na první schůzku jsem si připravil plánek vlastní zahrady, do kterého jsem zakreslil svojí představu, jak bych asi tak chtěl rozvést jednotlivé větve a jaké typy trysek bych použil. Plánek jsem nakreslil na počítači v programu Visio od Microsoftu abych vypadal jako profík a ukázal jsem ho člověku ve firmě Irimon. Ten mi slíbil, že mi zpracuje projektovou dokumentaci, ale až tak za 4 týdny. Polilo mě horko, ale rychle jsem mu vysvětlil, že jsem soukromá osoba a závlahu si chci instalovat sám, tak jestli by mi aspoň neřekl, jestli je můj návrh závlahy v pořádku, či nikoli. Pan jenom řekl „počkejte chvilku, musím rychle něco dodělat a hned se vám budu věnovat“. Vrátil se za 20 minut a v ruce měl další materiály, které jsem k instalaci závlahy potřeboval:

  • Detail zapojení hlavní sestavy, která se jako první napojuje na zdroj vody (čerpadlo, vodárna, vodovodní řád) a ve kterém najdete důležité informace o filtraci, hlavním kulovém uzávěru, vypouštěcím ventilu a vůbec, jak by zapojení celé hlavní sestavy mělo vypadat a z čeho by se měla hlavní sestava skládat (skvělé příklady najdete zde).
  • Schéma zapojení rozdělovače a elektromagnetických ventilů, které se napojují na hlavní sestavu a rozdělují tok vody na jednotlivé větve po zahradě.
  • Schéma připojení postřikovačů, ze kterého pochopíte způsoby, jakými se dají jednotlivé postřikovače napojit na potrubí větve.

První schůzka trvala cca 30 minut a bylo rozhodnuto o instalaci závlahy svépomocí. Doma jsem pak sepsal seznam všech potřebných prvků a produktů včetně maloobchodních cen, které jsem našel na e-shopu Irimonu a vydal jsem se  nakupovat. Při sepisování seznamu produktů a naskakující celkové ceny, jsem měl neustále pocit, že mi v mém seznamu musí minimálně půlka věcí chybět v porovnání s cenovou nabídkou nejmenované odborné firmy. Věřte, nevěřte a prozradím Vám to již teď – veškerý materiál pro instalaci závlahy, mě vyšel o cca 2/3 levněji oproti cenové nabídce odborné firmy a o cca 1/3 levněji, než hobby závlaha od Gardeny. Celý nákupní seznam mi ještě obchodník s mým plánkem zkontroloval a vše potřebné jsem domů vezl ve 2 bednách.

Co byste měli udělat a vědět, než začnete

  1. Nakreslete si plánek vaší zahrady nejlépe v měřítku 1:200 (1cm = 2m);
  2. Do plánku si zakreslete zdroj vody (studna, vodovodní řád) a vedle něho si promyslete a zakreslete místo kam umístíte hlavní sestavu a rozdělovač pro jednotlivé větve;
  3. Zakreslete jednotlivé větvě/sekce, které rozvedete od rozdělovače po zahradě a promyslete si rozmístění jednotlivých postřikovačů, které na ně napojíte;
  4. Zvolte vhodné typy postřikovačů/trysek – ideálně by měli jednotlivé postřikovače na sebe dostříknout aby zavlažování zahrady bylo rovnoměrné. Nabízí se celá řada různých trysek – rozprašovací, rotační, s různě nastavitelnou výsečí postřiku a nastavitelným poloměrem dostřiku;
  5. Rozčleňte postřikovače do jednotlivých větví/sekcí – platí, že v jedné sekci smí být pouze stejné typy postřikovačů a to buď rotační, nebo jenom rozprašovací.

Plánek i váš nákupní seznam si ještě nechte pro jistotu překontrolovat firmou u které zboží nakoupíte a můžete se pusti do výkopů, které by měli být přibližně 35-40 cm hluboké. Pokud máte na pozemku dostatek místa pro manipulaci s větším drážkovacím strojem, tak je možnost si ho zapůjčit. Několik půjčoven těchto strojů najdete na internetu, ale rezervujte si tento stroj s dostatečným předstihem, protože mě se to v době sezóny nepovedlo a tak jsem si těch 120m výkopu oddřel sám. Jakmile vykopete všechny potřebné trasy pro rozvod potrubí, tak dál pokračujte takto:

  1. U jednotlivý větví si značkovacím sprejem, nebo jiným způsobem, označte místa kde budou postřikovače;
  2. Začněte od vody, takže vyřešte napojení hlavní soustavy na studniční čerpadlo, nebo vodovodní řád;
  3. Nainstalujte šachtu/y s hlavní sestavou a s rozdělovači vody pro jednotlivé sekce/větve;
  4. Začněte pokládat sekční potrubí, tzn. potrubí, které slouží pro distribuci vody k jednotlivým postřikovačům. Průměr sekčního potrubí 32mm (použil jsem typ PE, s tloušťkou stěny 3mm) a nezapomeňte na konec potrubí každé sekce namontovat zátky;
  5. Na sekční potrubí v místech kam chcete umístit postřikovače, nejdřív namontujte navrtávací sedla, na které připojíte odbočky jednotlivé postřikovače, pružným potrubím o průměru 20mm;
  6. Sekční potrubí připojte k rozdělovači a jednotlivým elektromagnetickým ventilům;
  7. Než zahrabete výkopy, je potřeba závlahu nejdřív vyzkoušet, zkontrolovat a případně odstranit netěsnosti jednotlivých spojů potrubí, atd. Toto můžete vyzkoušet bez našroubovaných trysek v postřikovačích a pro tento účel slouží proplachové trysky, které by měli být součásti každého postřikovače;
  8. Závlahový systém připojte na řídicí jednotku a znovu vše vyzkoušejte, zkontrolujte, případné chyby odstraňte (řídicí jednotku jsem nekupoval a v mém případě jsem závlahový systém připojoval na řídicí jednotku od Loxone, kterou řídím také ostatní technologie ve svém domě – topení, světla, větrání, alarm, atd.)
  9. Našroubujte trysky do jednotlivých postřikovačů, spusťte závlahu a nastavte správné výseče postřiků a poloměry dostřiků;
  10. Pokud závlaha funguje dle vašich představ, tak zahrabte výkopy, zakryjte je zpět travním drnem, případně zasejte trávu a kochejte se výsledkem vaší práce!

Náklady na instalaci závlahového systému svépomocí

Produkt Počet Cena/Ks s DPH Celkem s DPH
Čerpadlo DAB „DIVERTRON / E-DEEP 1200M“ 230 V 1 7 985 7 985
STANDARD „NÍZKÁ“ – ventilová šachtice PP/PC 2 565 1 130
Mosazné kulové ventily s pákou 1 139 139
Mosazná šroubení přímá 1 132 132
D-FLD filtr – velikost 3/4″ 1 338 338
ICV, 1″, 14 bar 1 450 450
Connecto – T – kusy s vnit. záv. na odbočce (32×1″x32) 1 77 77
Connecto – závitové DG přechody s vněj. záv. (32×1″) 2 32 64
4-ramenný rozdělovač „TP“ – 1″ s plochým těsněním 1 438 438
Zakončovací prvek s O-kroužkem „RN“ – 1″ 1 39 39
PGV, 1″ MM, cívka 24 V AC 4 459 1 836
Vodotěsné konektory DBO/B-6 4 33 132
Vodotěsné konektory DBR/Y-6 1 42 42
Connecto – závitové DG přechody s vnit. záv. 4 36 144
„PRO-SPRAY“, zátěžový, výsuv 10 cm 26 64 1 664
Trysky nastavitelné „15A“,s dostřikem 4,9 m 3 43 129
Trysky nastavitelné „10A“,s dostřikem 3.3 m 6 43 258
MP 1000, dostřik 3,7 – 4,6 m, 90 – 210° 3 233 699
MP 2000 dostřik 4,9 – 6,4 m, 90 – 210° 6 243 1 458
MP 3000 dostřik 7,6 – 9,1m, 90 – 210° 8 248 1 984
QJ 20 – závitová kolena (vnější závit) 26 18 469
„IRRI“ PN6 pro odbočky k postřikovačům (32×3/4″) 26 28 728
QJ 20-závitové přímé přechody (vnější závit) (20×3/4″) 26 14 359
Connecto – T – kusy 5 44 218
Connecto – zátky na potrubí 7 24 165
Connecto – kolena 8 34 272
IRIMON QJ 20 – Pružné připojovací potrubí 4 99 396
Potrubí PE-LD (PN 6,0), Ø 32 mm 130 25 3 288
Teflonová těsnící páska DuPont 2 14 28
Montážní klíč k rotač. tryskám MP ROTATOR 1 35 35
CENA CELKEM S DPH 25 093,-

Pro porovnání ještě uvádím ceny, které jsem získal:

GARDENA 38 000,- s DPH bez instalace, cena pouze za materiál
RAIN BIRD 74 000,- s DPH cena včetně instalace

 

Další užitečné informace naleznete zde

  • www.udelejsizavlahu.cz – velmi cenný zdroj informací a postupů pro instalaci závlahového systému s vlastním e-shopem
  • www.irimon.cz – obchodní zastoupení značky Hunter v ČR s vlastním e-shopem a velko i maloobchodním prodejem a najdete zde taky katalogové listy k potřebným produktům
  • www.dknv.cz – jedna z půjčoven, kde je možné zapůjčení drážkovače Vermeer RTX 100, ale půjčoven je víc a stačí hledat na internetu
  • www.zahrada.cz – zde navštivte diskuzní fórum, kde můžete najít pár dobrých rad pro instalaci závlahy svépomocí
  • www.agf-zavlahy.cz – zde popisují celkem srozumitelně z čeho se skládá závlahový systém a který typ k čemu použít
  • www.zavlahove-studio.cz – další web se spousty zajímavých článků o závlahových systémech, navíc otázky a odpovědi

Několik rad na závěr

  • Potrubí zasuňte do jednotlivých tvarovek opravdu důkladně a konec potrubí by měl být do tvarovky zasunut cca 3-4 cm aby byl spoj po utažení dokonale těsný.
  • Na všechny spoje mosazných tvarovek použijte silikonovou niť, která je kvalitnější oproti tradičnímu konopí.
  • Na všechny závity pružného potrubí postřikovačů použijte silikonovou pásku (spotřeboval jsem cca 30m)
  • Čerpadlo do studny instalujte tak, abyste ho mohli kdykoliv ze studny pohodlně vyndat a vyčistit
  • Pro spojení drátů elektromagnetických ventilů s dráty přívodními kabely použijte vodotěsné konektory.
  • Před každou zimou je nutné z jednotlivých větví vyfouknout vodu kompresorem a návod je zde.

Několik fotek z instalace (omluvte prosím horší kvalitu z mobilu)

IMG_20140705_145709

Výkop u studny do kterého jsem umístil šachtice s hlavní sestavou a rozvodem pro větve

IMG_20140714_175827

Jeden z výkopů větve s odbočkami na postřikovače.

IMG_20140718_214511

Rozložená hlavní sestava a rozvod pro jednotlivé sekce na nečisto.

IMG_20140720_210210

Nainstalovaná hlavní sestava s rozvodem a napojením na jednotlivé sekce před zásypem zeminou.

IMG_20140729_113915

Napojení postřikovače pružnou přípojkou na konci sekce a sekce uzavřená zátkou.

IMG_20140727_124315

Detail instalovaného navrtávacího sedla pružné přípojky postřikovače na sekční potrubí.

 

 

 

plan zavlahy

Vlastní plánek realizované závlahy vytvořený v aplikaci MS Visio.

Share this Story

Related Posts

40 Comments

  1. David

    05/03/2021 at 2 PM

    Dobrý den.
    Uvádíte,že je dobré mít čerpadlo ve studni zapojeno tak, aby ho bylo možné vyčistit.Plánuji napojit čerpadlo na pevnou trubku.To ale nebude uplně jednoduché ho vytáhnout.Uvažoval jste jinak?A ještě jeden dotaz.Prováděl jste tlakovou zkoušku před záhozem?Nevím jak zatěsnit postřikovač,předpokládám že proplachová zátka na zkoušku tlaku nestačí.děkuji za odpověď

    Reply

    • sorryman

      13/04/2021 at 8 AM

      Dobrý den, čerpadlo mám na pevné trubce a přivázané na laně. Když ho chci vyndat a vyčistit, tak jen odmontuji koleno nahoře a celou sestavu vytáhnu lanem ze studny. Nic těžkého, operace na 15 minut. Tlakovou zkoušku jsem neprováděl – držel jsem se jednoduchého výpočtu vycházejícího z tlaku čerpadla, délky potrubí, průměru potrubí, apod. V sezoně je rozvod po ventily pod tlakem, únik vody zanedbatelný, spíš to vidím na kondenzaci vody na potrubí/ventilech. Před záhozem jsem celou závlahu vyzkoušel a pamatuju si, že až na 2 místa jsem nic nemusel dotahovat/tesnit. V obou případech jsem musel přetěsnit jen napojení výsuvů na páteřním potrubí.

      Reply

  2. Jakub

    02/08/2020 at 10 PM

    Dobrý den, článek bezvadný, děkuji za něj. Pokud bych se do toho chtěl pustit také a pokud mám nyní pouze kohoutek na fasádě s vodovodním řádem, zajímá mě, co přesně bych měl nejprve udělat, abych následně mohl závlahu nainstalovat. Kohoutek na fasádě prý není pro závlahu ideální. Mám tedy nejprve udělat studnu a pokusit se najít na zahradě nějaký jiný zdroj vody (pramen)? Nebo jaké mám možnosti, když bych chtěl využít jiné řešení, než zmíněný kohoutek na fasádě domu? Jak bych měl postupovat? Omlouvám se za možná hloupý dotaz. Díky. Jakub

    Reply

    • sorryman

      08/12/2020 at 4 PM

      Dobrý den,
      omlouvám se za pozdější reakci na Váš dotaz. Ono je to hlavně o penězích a svědomí každého z nás, jestli je správné zalévat zahradu pitnou vodou z vodovodního řádu. Do toho ale nikomu mluvit nechci. Chápu, že studna taky není zadarmo, ale jedno řešení by možná stalo za zvážení. Tím je retenční nádrž s dešťovou vodou a čerpadlem, které by dodalo vodu s potřebným tlakem do závlahové soustavy. Hezký den.

      Reply

  3. Daniel

    20/07/2020 at 2 AM

    Dobrý den dovolím si po letech otevřít diskuzi. Váš článek mi byl velkou inspirací pro návrh závlahy a díky za něj! Detailně jsem prostudoval všechna fóra i manuály jednotlivých výrobců a rád bych se Vás zeptal na pár dotazů:

    Většinou se závlaha navrhuje ve čtvercových částech (sponech), kdy na sebe jednotlivé rozstřikovače dostříknou. Vy jste to tak úplně nenavrhoval.

    1)Jak dlouho a jak často necháváte jednotlivé větve závlahy běžet ? (15 – 20 minut každou ?). Dle mnohých doporučení jsem zjistil, že se doporučuje 10 -15 mm vody, 2 x týdně, což u samotného jediného rotatoru, který není překrytý dalším rozstřikovačem znamená asi 140 minut závlahy v běhu. U trysek 15A pak cca 50 minut

    2) řešil jste u tryskových rozstřikovačů nějakou redukci tlaku ? Rotatory snesou 3,75 baru, ale trysky jen max. 2,5 baru, řeším zda použít nějakou redukci pro tryskové rozstřikovače – tlak v systému je 3,5 bar – rozstřikovače požadují max 2,5.

    Děkuji

    Reply

    • sorryman

      08/12/2020 at 5 PM

      Dobrý den,
      děkuji za Váš dotaz a omlouvám se za pozdější reakci. Než jsem se do své závlahy pustil, tak to trvalo cca 2 roky a během těch dvou let jsem vypozoroval, na kterých místech voda rostlinám nejvíce chybí. Na severní, západní i východní straně bylo půda celkem vlhká, ale jižní strana potřebovala vody nejvíc. Každý máme dům situovaný jinak, rozložení zahrady i množství porostu taky, stejně tak zastínění pozemků je rozdílné. Cca po roce jsem některé trysky vyměnil za silnější, nebo naopak za slabší. Dobu závlahy mám teď nastavenou na 30 min. každou větev (celkem mám 4 větve) a závlahu pouštím dle potřeby. Neosvědčila se mi automatická závlaha. Vyzkoušel jsem závlahu řídit podle srážek i půdním čidlem, ale párkrát se závlaha spustila kdy to člověk nejmíň čekal:-) Redukci tlaku nemám žádnou a závlaha běží bez problému každý rok.

      Reply

  4. Michal

    27/04/2020 at 3 PM

    Dobrý den, děkuji za skvělý článek. Nenašel jsem v něm jednu věc. Podle čeho jste prosím vybral průměr sekčního potrubí 32mm (1″). Je možné použít i menší průměr např. 25mm? (3/4″)? Děkuji vám za odpověď.

    Reply

    • sorryman

      08/12/2020 at 5 PM

      Možné to je, jen musíte použít sedla 25×1/2″, případně 25×3/4″ pro přípojky postřikovačů.

      Reply

  5. Martin Zloský

    15/04/2020 at 9 AM

    Dobrý den.
    Moc děkuji za super článek. Moc mi pomohl. Jen bych se chtěl zeptat na funkci toho hlavního el.magnetického ventilu. Proč tam je a zda by se dal zatím vypustit, když plánuji první sezonu ovládat závlahu manuálně.
    Děkuji za odpověď Martin

    Reply

    • sorryman

      08/12/2020 at 5 PM

      Ano, hlavní elmag ventil mít nemusíte. Já ho tam mám kvůli tomu, že studnu mám pod terasou a když potřebuji závlahu komplet odstavit, tak zavřu elmag ventil abych nemusel terasu rozdělávat:-) Hezký den.

      Reply

  6. Risma

    07/04/2019 at 7 PM

    thank you for sharing

    Reply

    • sorryman

      07/08/2019 at 11 AM

      You are welcome and have a nice day:-)

      Reply

  7. Marek

    13/09/2017 at 12 AM

    Dobrý den,

    Jaký kompresor máte vy resp. jaký doporučujete pro zavlažovanou plochu cca 500 m2 , 4 větve?
    Stačí i tento https://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?articleId=2911 ?

    Děkuji za odpověď

    Reply

    • sorryman

      14/02/2018 at 4 PM

      dobrý den, žádný kompresor, ale mám tlakové/ponorné čerpadlo do studny.

      Reply

  8. Ondra

    21/08/2017 at 9 AM

    Dobrý den.

    Děkuji za super článek. Plánuji to udělat podobně. Jak prosím z loxone ventily 24VAC spínáte a napájíte?

    Díky
    Ondra

    Reply

    • sorryman

      14/02/2018 at 4 PM

      přes Loxone miniserver a jejich extension.

      Reply

  9. david

    07/11/2016 at 9 PM

    Dobrý den,
    váš článek mi moc pomohl, hlavně váš kusovník. Po prostudování vašich komponentů a hodině – dvě strávené na eshopu irimonu jsem pochopil, jak ty díly do sebe zapadají a co všechno je potřeba objednat. Zavlažování mám již namontované a nejtěžší snad bylo zakopání trubek do stávajícího trávníku, samotná montáž je pro trochu zručného člověka snadná. Nenašel jsem však řešení odvzdušnění před zazimováním, ale tuším že to máte taky ošetřené. Na to jsem v době stavby nemyslel, ale teď si to dodělávám, tak jen pro další návševníky by jste mohl zazimování do rozpisu doplnit. Jinak ještě jednou děkuji za inspiraci, která mě stála polovinu než konkurence a stavbu dlouho odkládaného zavlažování jsem realizoval svépomocí bez nutnosti platit firmě za návrh.

    Reply

    • sorryman

      08/03/2017 at 9 AM

      Dobrý den a děkuji za váš příspěvek i námět. Informace k zazimování závlahy určitě doplním:-)

      Reply

  10. Karel

    02/08/2016 at 8 AM

    Dobrý den. Tak už jsem se do toho pustil tak uvidime jak to vse dopadne. Jen se vas zeptam ty postrikovace maji byt zaroven s travnikem nebo malinko utopeny? Jde mi o jezdeni vertikutatorem v miste rostrikovacu. Dekuji Karel

    Reply

    • sorryman

      03/08/2016 at 4 PM

      Dobrý den, já jsem je „utopil“ cca 2cm pod úroveň. Jeden postřikovač mi stejně vylezl a podařilo se mi useknout trysku sekačkou, takže rozhodně se vertikutátorem tryskám vyhýbám:-)

      Reply

  11. Karel

    30/06/2016 at 1 PM

    Dobry den. Napred bych vam chtel podekovat za perfektni clanek. Mel bych par dotazu. 1.pokud bych bral vodu z radu tak cerpadlo nepotrebuji ze? 2.U tech postrikovacu se da dostrik stelovat? Protoze mam mista napr. vedle domu kde je trava 1,5m siroka taky aby to nestrikalo k sousedum nebo na domek. 3.pri zakreslovani tech postrikovacu do planku se musi ty kruznice dotykat nebo překryvat? 4. Vy jste si tedy rozmisteni postrikovacu a ostatniho materialu delal sam nebo vam pomahala firma?Moc dekuji za odpovedi. Karel

    Reply

    • sorryman

      01/07/2016 at 2 PM

      Děkuji a zde jsou odpovědi:
      1/ odběr z vodovodního řádu je možný i když drahý:-( Změřte si prosím ale, jestli máte dostatečný tlak v řádu, který by měl být mezi cca. 3-6 bary.
      2/ u všech postřikovačů od fy. Hunter dostřik nastavit lze a to jak u „rotujících“ řada MP, nebo „sprejovacích“ PRO-SPRAY. Produktů je hodně, tak se na přesné min/max dostřiky zeptejte u nejbližšího HUNTER dealera.
      3/ v ideálním případě by postřikovače měli jeden na druhého dostříknout, takže překrývat.
      4/ realizaci jsem dělal kompletně sám.
      Hezký den!

      Reply

  12. Mira

    19/06/2016 at 2 PM

    Jaka je zkusenost s danou zavlahou po delsi dobe? Ukazalo se neco v danem zapojeni chybne, pripadne zmenil byste po case neco / udelal jinak /? Jsem nyni ve fazi pripravy zavlahy na svem pozemku a vychazi mi to na papire podobne jako Vam 🙂

    Reply

    • sorryman

      20/06/2016 at 3 PM

      Dobrý den, závlaha pracuje stále bezvadně. Původní sestavu jsem trochu musel pozměnit, protože jsem dělal nový vjezd do garáže. U dotčené větvě jsem přidával 2 trysky, záležitost na 2 hodiny práce. Takže vše super a jsem rád. Přemýšlím ještě o nějakém levném a technicky jednoduchém způsobu rozstřiku hnojiva, tak uvidíme:-)

      Reply

  13. Jakub

    13/03/2016 at 10 PM

    Děkuju za článek, potvrdil mé dojmy z jednání v „odborných firmách“. Zaujalo mne použití Loxone, které také používám. Mám dotaz ohledně programování Loxone. Můžete mi prosím říct jak jste zapojoval ventily a jak programoval jejich ovládání? Máte zapojena čidla vlhkosti půdy, dešťové senzory, čidla teplot apod? Na závěr máte vše automatizováno nebo to ovládáte manuálně. 🙂

    Děkuju za odpověď

    Jakub

    Reply

    • sorryman

      14/03/2016 at 4 PM

      Dobrý den, můžu vám poslat blok programu z Loxone serveru a pokud se v tom trochu vyznáte, tak to pro Vás bude hračka:-) Vlhkost půdy neměřím, dešťový senzor mám, ale ještě jsem ho se závlahou „nepropojil“. Závlahu budu plně automatizovat letos. Loni byla závlaha v testovacím provozu a spouštěl jsem ji manuálně. Stále přemýšlím nad plně automatickým režimem závlahy a jeho nastavením. Abyste mi rozuměl, loni jsem vypozoroval, že vlhkost půdy je na různých místech zahrady dost rozdílná. Je to dáno vegetací, polohou pozemku vůči světovým stranám, stínem, atd…

      Reply

      • Jakub

        15/03/2016 at 2 PM

        Mám stejné úvahy, měřím vlhkost půdy manuálně, zkoušel jsem jsem čidla od Gardeny (obsahují relátko…)ale jsou na nic…, a tak hledám řešení. Mám sbírku palem a každá potřebuje jiné podmínky (sucho, mokro, zamlžování, zálivka do jádra atd…).
        Moc rád se na blog programu podívám a budu rád pokud mi ho pošlete.

        Reply

      • Honza

        30/07/2016 at 12 PM

        Dobry den, uz se vam povedlo automatizace zavlahy pomoci Loxone? Ja zatim poustim v Loxone manualne a stale si nejsem jist jak zautomatizovat s ohledem na minule srazky, vlhkost a idealne predpoved srazek.

        Reply

        • sorryman

          03/08/2016 at 4 PM

          Dobrý den, funkci automatické závlahy prozatím spuštěnou nemám, protože ještě dělám nějaké zahradní úpravy a stavím pergolu.

          Reply

  14. Robert

    25/08/2015 at 2 PM

    Super clanok, velmi mi pomohol. Tiez sa chystam na svojpomocne zavlazovanie malej 6×6 zahradky. Neviete nahodou, ako vyzera zapojenie hlavnej zostavy, ked zavlazovaci system chcem pripojit z kohutika na stene ?

    r.

    Reply

    • sorryman

      06/09/2015 at 6 PM

      Jsem rád, že Vám návod pomohl. Hlavní sestavu bych udělal stejně, ale vypustil bych kulový ventil, který stejně máte ze zdi a pak ještě filtr, protože z vodovodního řádu hrubé nečistoty nehrozí jako v případě studny.

      Reply

      • Martin

        02/03/2016 at 6 PM

        omyl – z vodovodního řádu nečistoty hrozí a to v případě odstávky vody – šlem co je na stěnách trubky se uvolní a může udělat pěknou paseku s elektroventilem či samotnými tryskami. A co se týče rozmístění a počtu postřikovačů – fungovat to nějak bude, ale chybí překrytí více tryskami – odhadem by jich mělo být 2x tolik…

        Reply

  15. Tonda

    19/05/2015 at 9 PM

    Taky dělám ve stavebnictví. Ty firmy na vás měly čich. Že z nich chcete jen vytáhnout technické informace, know – how, vše si nakoupíte a uděláte sám levněji. Pro ně by jste byl jen ztráta času.

    Reply

    • sorryman

      20/05/2015 at 3 PM

      Dobrý den Tondo,
      děkuji za Váš příspěvek a ujišťuji Vás, že mým prvotním záměrem rozhodně nebylo „vyloupit“ know-how firmy, když si informace můžu dohledat volně na internetu.
      Hlavní problém některých firem je totiž v přístupu ke klientovi. Věřte mi, že bych rád a taky dobře zaplatil za práci firmě, ale musím mít dobrý pocit z toho, že práci odvedou poctivě a konečný výsledek splní mé představy.
      Přeji Vám co nejmíň ztraceného času a samé spokojené zákazníky.

      Reply

      • SIGER

        03/05/2016 at 10 PM

        Dobrý den,
        díky za pěkný článek o automatickém zavlažování a za možnost udělat si představu o cenové náročnosti. (Nechápu proč zahradnické firmy neuvádějí na svých stránkách alespoň orientační ceny typických projektů v ČR.)

        Jinak musím potvrdit, že mám podobnou zkušenost jako Vy. Živnostníci a firmy z oborů stavebnictví a realizace zahrad nemají zájem o zakázky menší než cca 150 tisíc Kč. Pár příkladů:

        1) Na rozsáhlou rekonstrukci domu jsem dostal nabídek desítky. Rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější byl 100%. Opravdu vtipné bylo, že v nejdražší nabídce chybělo veškeré sanitární vybavení (sprchové kouty, WC, umyvadla).
        2) Na nabídku na úpravu zahrady jsem čekal asi 4 měsíce.
        3) Nabídku na vybourání otvorů ve zdi a umístění nových překladů nedodala ani jedna ze 7-mi oslovených firem/živnostníků. Ti, kteří se omluvili, uvedli jako důvod to, že mají rozdělanou zakázku jinde. Při úvodním telefonátu přitom všichni shodně tvrdili, že i malá zakázka je zajímavá.

        Tuším, že problém nastává ve chvíli, kdy lze poměrně snadno odhadnout pracnost i spotřebu materiálu a není tak prostor pro pořádné předražení.

        Dobré zkušenosti mám zatím s profesemi Elektrikář, Statik, Autorizovaný architekt, Bagrista. Zde zatím byla vždy reakce do druhého dne, cena ihned či do týdne a realizace téměř bez čekání.

        Reply

  16. Petr

    25/04/2015 at 2 PM

    Dobrý den,
    děkuji za perfektní článek. Také uvažuji o podobném systému svépomocí, zvláš´t když jsem dostal nabídku od firmy na syst. Hunter za 64 tisíc na plochu zahrady cca 300 m2 …
    Rád bych se zeptal na zkušenosti s čerpadlem:
    1. jak přesně funguje samozapínání čerpadla poklesem tlaku – ( nemám systém Loxone, takže uvažuji o ovl. jednotce od hunteru – X core ), rád bych ale měl ještě samostatný vývod vody na kohoutek ( umytí auta např. ) – i tam bude zapnutí podtlakem fungovat ?
    2. šlo by do systému na nejnižší místo v každé větvi zapojit odvodňovací ventil např. http://www.gardena.com/cz/water-management/sprinkler-systems/odvodnovaci-ventil/ a tím se zbavit nutnosti profukovat ? ( nechci kupovat drahý kompresor jen kvůli zavlažovacímu systému ). Jestli ale nevadí, že po každém zalévání se ze systému voda vypustí.
    3. jak dobře zalévájí trysky MP rotator – zalejí po celé vymezené ploše ? ( tzn. veškerou plochu od postřikovače až do místa maximálního dostřiku )
    4. Uvažuji ještě o napojení kapkové závlahy na samostatný okruh, nepoškodí se čerpadlo, když na okruhu musí být redukční ventil k redukci tlaku na 1,5 bar ?

    Reply

    • sorryman

      20/05/2015 at 3 PM

      Dobrý den Petře,
      omlouvám se Vám za pozdější odpověď.
      1. ano, čerpadlo sepne automaticky s poklesem tlaku v potrubí. Hned za přívod vody jsem do hlavní sestavy vložil „T“ kus a z něj jsem si taky vyvedl odbočku pro hadici, kterou můžu kdykoliv zalévat.
      2. šlo, ale někteří známí (2 co mají Gardenu) mě upozornili, že ten odvodňovací ventil nemusí být 100% spolehlivý a i když ho mají, tak pro jistotu potrubí na podzim vyfouknou. Navíc byste podle mě musel mít potrubí uložené v zemi v dostatečném spádu, podle mě by stačilo 2-3cm na 10m, ale kdy by to měřil, že:-)? Vypuštění vody po každém zavlažovacím cyklu by mě tolik netrápilo, vody mám dost.
      3. MP rotátory fungují i stříkají spolehlivě a zatím musím zaklepat že všechny co mám.
      4. to nedokážu posoudit, ale zeptejte se dodavatele čerpadla na konkrétní model
      Hodně zdaru a přeji hezký den.

      Reply

  17. sorryman

    22/04/2015 at 11 AM

    DObrý den a děkuji Vám za pochvalu článku. S čerpadlem jsem spokojen a funguje jak má. Zatravněnou plochu, kterou budete zavlažovat máme plus/minus shodnou, takže tlak čerpadla bude dostatečný a rozhodně se bát nemusíte. Já mám čerpadlo v hloubené studni, tak nevím jak to bude u Vás. Závlaha jako celek rozhodně očekávání/potřebu plní a po tom co jsem z ní loni poctivě vyfoukl vodu, tak letos stačilo nahodit jistič čerpadla:-) Od poloviny dubna zahradu zavlažuji a zavlaha funguje jak má. K postřikovačům – uvedu informace výrobce Hunter, kterého prvky jsem instaloval a shodou okolností jsem musel včera vyhledat katalog trysek, protože jsem si jednu tuto sobotu sekačkou poškodil a budu muset koupit novou. Naštěstí je to nějakých cca 100,- Kč, takže žádná tragédie:-)
    Hunter u svých MP ROTATORU uvádí 2 parametry: nastavitelný uhel postřiku a délku dostřiku (min a max). Ten maximální dostřik odhadem odpovídá údaji, který výrobce uvádí. Stejně byste měl jednotlivé trysky rozmístit po zahradě tak aby se dostřiky vody od jednotlivých trysek překrývali. Například model rotatoru MP1000 výrobce nabízí v těchto typech:
    MP100090 -> 90-210 stupňů, 2,4-4,6m
    MP1000210 -> 210-270 stupňů, 2,4-4,6m
    MP1000360 -> 360 stupňů, 2,4-4,6m
    Pokud mi napíšete jaké trysky potřebujete, tak vám informace můžu z katalogu naskenovat a poslat mailem. Pište na sorryman@sorryman.cz.
    Ještě jednou jsem porovnal seznam položek které uvádím na svém blogu s položkami na faktuře od dodavatele a položky souhlasí s realizaci. Držím palce a určitě realizaci zvládnete sám. Nezapomeňte se nám taky pochlubit:-)

    Reply

  18. Danken

    21/04/2015 at 1 PM

    Moc pěkný článek k závlaze svépomocí. Právě se chystám na něco podobného u svého domečku. V podstatě jsem si vybral i stejné čerpadlo, jen lidé z byznysu závlah mě od něj odrazují z důvodu slabého výkonu. Narážím vcelku na stejné problémy jaké popisujete na začátku článku. Proto bych se rád zeptal na vaše zkušenosti a zda Vámi navržená závlaha splnila Vaše očekávání. Rovněž by mě zajímalo jak jste plánoval délku dostřiku u jednotlivých rotátorů, případně jestli se jejich předepsané hodnoty dostřiku shodují i s realitou na Vaší zahradě.
    Dále by mě zajímalo, jestli soupis materiálu je konečný, nebo zda bylo ještě něco potřeba dokoupit.
    Moje zatravněná část plochy je 600 m2 – na což mě osobně se zdá čerpadlo dostatečné při rozdělení do tří větví po asi 7 rotátorech s celkovým výdajem na větev asi kolem 27 litrů).

    Za odpověď předem děkuji

    Reply

    • med

      15/06/2015 at 3 PM

      Dobrý den.
      U čerpadla je potřeba se držet hodnot vydatností na požadovanou vzdálenost a to vždy o něco vyšší než je spočtená spotřeba roztřikovače. U tří rotátorů MP1000 zapojených do jedné větve a úhlem 270 st. je 7,5l/min a to je nějakých 450l/hod. Vydatnost čerpadla by měla odpovídat při zapojení těchto tří trysek min. 450l/hod. a tlaku 3,75 bar v systému a vzdálenosti poslední trysky od čerpadla (i s ponorem). Tyto hodnoty lze vyčíst z grafu u dodaného čerpadla. U tohoto čerpadla a tří trysek MP1000 s max. dostřikem , úhel 270st je vzdálenost poslední trysky 45m. U tří trysek MP3000 a 360 st. je vzdálenost poslední trysky při max. dostřiku 30m (2,8 m3).

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About sorryman

Vítejte na mém blogu! Publikuji zde články o tématech, které mě zajímají a promítám v nich své osobní zkušenosti, zážitky, pocity. Jsem pouze jeden z mnoha blogerů a nemusíte se mnou ve všem souhlasit,. Budu však rád, když se na oplátku s vlastními zkušenostmi podělíte s ostatními.

Facebook

Šmíruj mě!