technology, wtf
Novější není vždy lepší.

Novější není vždy lepší.

O čemž jsem se nedávno přesvědčil, když jsem vyměnil svůj 3 roky starý satelitní přijímač Humax iCord za novější satelit TechniSat Digicorder. Netvrdím, že Technisat Digicorder je zlý a klidně bych ho ke koupi doporučil, ale od zařízení, které by mělo být technologicky minimálně 3 roky před Humax iCord, bych čekal daleko víc.

S Humax iCordem jsem se po letech „uživatelsky skamarádil“ i když začátky nebyli vůbec lehké. Humax totiž tento model začal prodávat s ne úplně stabilním firmwarem a dokonce jsem cca. rok čekal až Humax rozchodí síťovou kartu LAN osazenou v satelitu. To je jenom malá ukázka toho, jaký hazard s důvěrou zákazníků si dnes renomované firmy dovolí. Postupem času se však Humaxu podařilo většinu problémů s modelem iCord vyřešit a za to vděčím také poměrně velké německé komunitě klientů, kteří si na postup Humaxu stěžovali na všemožných fórech. V době kdy jsem Humax iCord kupoval, se jednalo o jeden z nejlepších PVR satelitu s velmi kvalitním zpracováním a zobrazením HD vysílání a v tomto směru jsem si rozhodně stěžovat nemohl. Co se však Humaxu nepodařilo dodnes vyřešit, je nelogické samovolné zapínání přijímače ze stand-by módu s dnes již kultovní hláškou „Check system“. Kontrola systému probíhala pokaždé v jiném čase a různě dlouhou dobu a pokud jsem se v tom čase rozhodl satelit zapnout a sledovat TV, tak jsem měl problém s dekódováním placených kanálů, takže jediné co pomohlo bylo vypnutí a znovu zapnutí satelitu. V poslední době jsem hlášku „Check system“ viděl na displeji tak často, že Humax iCord snad ani nevypínal do stand-by módu, tak jsem si jednoho dne řekl „DOST!“ a rozhodl jsem se koupit nový satelit.

Po přečtení několik diskuzních fór jsem se rozhodl, že nechci satelit na bázi Linuxu. Byl jsem rozhodnut pro satelit značkový, technicky lepší, než byl Humax iCord a do hledáčku se mi dostal německý výrobce TechniSat. Uživatelé ve fórech o nich doslova básnili, že nic lepšího neměli, že mají nejlepší obraz ze všech satelitů, nejlepší zvuk, nejlepší funkce, nejlepší technickou podporu, nejlepší… Nechal jsem se přesvědčit a zakoupil jsem si „vlajkovou loď“ od TechniSatu, model Digicorder ISIO S. Po zapojení satelitu proběhlo úvodní nastavení velmi rychle a k mé spokojenosti. První zádrhel nastal, když jsem zjistil, že můj dekódovací Irdeto modul, který jsem v Humaxu používal, není kompatibilní se satelitem TechniSat. Řekl jsem si, to není možné, když funguje jak v Humaxu, tak i v LG TV, ale po přečtení několika diskuzních fór jsem zjistil, že opravdu budu potřebovat modul nový, kompatibilní s TechniSatem (poprvé mě napadla myšlenka, že satelit vrátím). Nicméně jsem koupil modul nový (cca 900,- Kč), naladil všechny programy a jsem satelit používat.

Po pár dnech jsem začal znovu uvažovat o jeho vrácení a to z uživatelského hlediska:

  • SFI (TechniSat) vs. EPG (Humax) – prostě programový průvodce. SFI není ani zdaleka tak dokonalé, jak se na webu tvrdí. Kdyby Humax aspoň trochu to svoje doladil, tak je jejich EPG oproti SFI daleko lepší. U Humaxu mi například vyhovovalo, když jsem procházel kanály v EPG, tak jsem také v malém náhledu viděl, co zrovna zvolený kanál vysílá. U TechniSatu a jejich SFI žádný náhled neuvidíte, pouze matně na pozadí, pokud si nastavíte vhodnou průhlednost menu, což považuji za nedostatečné.
  • Time-shift – funkce, bez které si dnes neumím sledování TV představit a až u TechniSatu jsem zjistil, že není Time-shift, jako Time-shift. Humax ho měl oproti TechniSatu dokonalý, prostě po zapnutí přijímače se tato funkce aktivovala automaticky, tzn. že sledovaný kanál se permanentně nahrával na HDD a pokud jsem se chtěl podívat na odvysílanou část zpětně, tak jsem se jenom vrátil v čase zpět pomocí tlačítka na dálkovém ovladači. U TechniSatu je Time-shift hodně zvláštní a podle mě, se o plnohodnotný time-shift ani nejedná, protože sledovaný kanál se permanentně nenahrává a funkci nahrávání musíte zvolit ručně. Dočetl jsem se na internetu, že důvodem pro manuální spouštění nahrávání je jakési „nahrávání snad 2 kanálů najednou“, ale většině uživatelů by stačilo aby se nahrávání spouštělo automaticky po zapnutí satelitu pro jeden kanál.
  • Nastavení poměru stran obrazu – 4:3, 16:9,… – aspoň zde se mohl TechniSat inspirovat u Humaxu. U Humaxu jsem nezažil snad ani jednou aby mi vysílaný kanál nepřevzorkoval na celou obrazovku. U TechniSatu máte sice několik voleb, které vyvoláte přes dálkový ovladač, ale je to opruz dělat pokaždé, takže si znovu po 3 letech zvykám na černé pruhy po stranách.

Toto jsou 3 nejzásadnější problémy, které s TechniSatem mám a oproti Humaxu se prostě nejedná o 3 roky technicky vyspělejší přijímač, sorry! Doteď jsem taky nepřišel na to, jak u TechniSatu a jejich SFI zobrazit na jedné obrazovce TV kanály a jaký program se na jednotlivých kanálech zrovna vysílá, nebo bude vysílat. O tom že u názvu programů používají zkrácené názvy, které „nerolují“ a tudíž si celý název programu musíte domyslet, ani nemluvím. Dále mám výhrady také k jejich poměrně komplikovanému uživatelskému menu, ale zde si spíš myslím, že si ještě zvyknu, ale stejně jsou některé často používané volby dost v menu „utopeny“, takže se k nim musíte složitě proklikat. Myslím ale, že jsem to aspoň zčásti vyřešil tím, že jsem zahodil jejich dálkový ovladač a ovládání satelitu jsem začlenil do ovladače Logitech Harmony, stejně jako jsem měl Humax.

Máte vlastní zkušenosti se satelitem TechniSat? Podělte se prosím o ně.

Uživatelské zkušenosti s Humax iCord

Satelit Humax iCord 500GB

Uživatelské zkušenosti s Technisat Digicorder ISIO S

TechniSat Digicorder ISIO S 1TB

 

 

 

Novější není vždy lepší. sorryman

Summary:

Share this Story

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About sorryman

Vítejte na mém blogu! Publikuji zde články o tématech, které mě zajímají a promítám v nich své osobní zkušenosti, zážitky, pocity. Jsem pouze jeden z mnoha blogerů a nemusíte se mnou ve všem souhlasit,. Budu však rád, když se na oplátku s vlastními zkušenostmi podělíte s ostatními.

Facebook

Šmíruj mě!