technology
  • Inteligentní domácnost
  • Inteligentní domácnost

Inteligentní domácnost

K prvnímu „chytrému“ zařízení, které umělo zapínat, či zhasínat lampičku u mé postele, jsem se dostal už jako malý kluk. Přesněji řečeno, dovezl ho táta z Ruska a pořídil ho původně jako stolní elektronické hodiny. Až doma zjistil, že tyto hodiny se dají naprogramovat a umí spínat 220V na 3 výstupech, což mě zaujalo natolik, že jsem s nimi začal hrát a tak vznikla moje první inteligentní domácnost.

Byl to model „часы-программатор 21-10“ od výrobce „электроника“, který táta přitáhl tuším kolem roku 1980 (video). Zkoušel jsem s tím zapínat a vypínat všechny možné domácí spotřebiče, ale nakonec jsem zůstal „pouze“ u hodin, budíku, ovládání stolní lampičky a akvárka, ale i tak to bylo pro mě technologické nebe. Časem jsem se dostal k prvním elektronickým stavebnicím a programovacím obvodům, pomocí kterých jsem si sestrojil různé vychytávky, ale trh si žádal nejvíc „barevnou hudbu“, kterých jsem díky tyristorům poskládal i prodal několik, což dnes považuji za mojí první zkušenost se světelnými scénami v domácnosti, které si dnes můžete taky nastavit podle nálady, či hudby, kterou zrovna posloucháte. V době internetu, kolem roku 1995, jsem poprvé narazil na informace o technologii X10. Tuto technologii, respektivě protokol využívaný pro ovládání elektronických zařízení, představila poprvé v letech 1974-1975 malá skotská firma Pico Electronics, která je rovněž zakládajícím členem organizace HANA (Home Automation & Networking Association). Po přečtení několika článků na internetu jsem zakoupil pár modulů a začal objevovat krásy skoro dokonalé inteligentní domácnosti. Pomocí modulů X10 jsem dokázal ovládat světla a to pomocí naprogramovaného dálkového ovladače od televize, což byl pro mě další velký pokrok v pomyslném technologickém nebi. Technologie X10 je průmyslovým standardem, stále žije a je hojně rozšířená a využívaná v domácnostech v Severní Americe. Výhodou této technologie by se mohl jevit fakt, že prostřednictvím stávající elektroinstalace v domácnosti lze ovládat např. světla, klimatizaci, žaluzie, nebo jiné elektrické spotřebiče, ale tato technologie má na dnešní dobu poměrně velké omezení, takže při rekonstrukci našeho rodinného domu jsem začal pokukovat po vyspělejších systémech.

Elektronika 21-10

Moje první „chytré“ zařízení pro řízení chytré domácnosti.

Rok jsem na internetu poměrně intenzivně vyhledával informace o automatizaci domácnosti a navštívil jsem několik výstav a prezentací na toto téma. Byl jsem se taky podívat na jednu z prvních opravdových instalací v rodinném domě u pana Průchy (web) v Cholupicích na Praze 4 a to mě pouze utvrdilo v tom, že podobný systém si zaslouží i náš dům. Po opravdu pečlivém zvážení všech svých požadavků na inteligentní systém domácnosti a rovněž našich finančních možností, jsem se nakonec rozhodl pro řešení od rakouské firmy Loxone. Loxone je všestranný a modulární systém domácí automatizace, založený na domácím miniserveru a různých rozšiřovacích modulech, které si zákazník může kdykoliv dokoupit a jednoduše včlenit do své instalace. Je to systém poměrně mladý, ale po technické i technologické stránce se jedná o jeden z nejvyspělejších systémů domácí automatizace. Má velmi dobrou technickou podporu a to jak ze strany výrobce, tak i ze strany komunity uživatelů, což byl velmi důležitý fakt v případě mého rozhodování. Další důležitou podmínkou na systém bylo jeho nekomplikované ovládání, běžnými uživateli. Abych to trochu vysvětlil – jsem „bastlíř“ a protože první na kom jsem všechny vynálezy automatizace domácnosti otestoval byla moje manželka, tak mi kladla na srdce, že už se nechce učit a pamatovat si jakým tlačítkem co zapíná, nebo jakou aplikací ovládá a proto jsem v případě výběru systému chtěl, aby systém bylo možné jednoduše ovládat buď konvenčním způsobem nástěnnými vypínači, nebo přes všemožné tablety, či mobilní telefony. No a posledním příjemným překvapením pro mě bylo, že Loxone poskytuje veškerý software a to jak operační systém na kterém běží jejich miniserver, tak i mobilní aplikace na rozdíl od konkurence zcela zdarma.

Rozdělovač podlahového topení s instalovanými elektrickými ventily.

Rozdělovač podlahového topení s instalovanými elektrickými ventily.

U všech vyspělých systémů domácí automatizace je potřeba začít projektem. Při návrhu projektu automatizované domácnosti je potřeba zohlednit jednak, všechny instalované a ovládané spotřebiče, ale taky požadavky obyvatelů domácnosti, takže je velmi důležité aby měl výrobce perfektně vyškolené partnery. Jelikož jsem nerozuměl úplně všem technickým detailům v případě Loxone, tak jsem se rozhodl, že se zůčastním základního školení na tento systém v Praze a vzal jsem sebou taky elektrikáře ze stavební firmy, která náš dům rekonstruovala. Toto bylo z mého pohledu velmi dobré rozhodnutí, protože způsob rozvodu kabelů elektroinstalace a signálních kabelů má v případě automatizovaných systémů domácnosti svá specifika, které elektrikáři u klasických elektroinstalací nemusí znát. Můj elektrikář po cca. 4 hodinovém školení získal základní informace o Loxone a veškeré potřebné informace k instalaci všech rozvodů. Když jsem ho vezl autem ze školení na autobus, tak byl velmi rád za spoustu nových informací, které na školení získal a věřím, že se mu za ty 4 hodiny poměrně dost rozšířili obzory. Na školení jsem se seznámil se zástupcem Loxone v ČR, panem Milanem Randlem, který mi pro návrh projektu doporučil Davida Vodičku z firmy Inexes, Praha (instalační partner Loxone). David se mnou osobně prodiskutoval moje požadavky na domácí automatizaci a navrhl mi několik velmi kvalitních vylepšení, či zjednodušení s ohledem na možnosti Loxone. Jak se taky při instalaci ukázalo, David velmi dobře komunikoval s elektrikářem, který při instalaci systému odborně vyrostl a to doslova.

Foto jednoho ze 2 rozvaděčů s instalovanými prvky Loxone na DIN liště.

Foto jednoho ze 2 rozvaděčů s instalovanými prvky Loxone na DIN liště.

 

Co dnes přes systém Loxone ovládám:
  • Osvětlení
    • Veškerá světla v domě, zapínání, vypínání, stmívání, automatická aktivace světel přes pohybové detektory alarmu, např. u osvětlení schodiště.
    • Ovládání světel a světelných scén je možné klasicky pomocí vypínačů, ale taky

      pomocí mobilů, touch padů a přes jakýkoliv webový prohlížeč.

    • Stmívání světel pomocí přidržení vypínače.
    • Centrální funkce rozsvícení/zhasnutí světel – velmi užitečná funkce, když 3x zmáčknu kterékoli tlačítko, tak se zhasnou všechny světla v domě, nebo když se zakóduje alarm, tak se rovněž zhasnou všechny světla a odpojí se venkovní zásuvky na 220v (to třeba pro případ, kdyby si chtěl zloděj napájet rozbrušovačku:-)
    • Simulace přítomnosti v domě – když v domě nikdo není a při zapnutém alarmu se náhodně rozsvěcují světla, čímž se simuluje přítomnost v domě.
  • Topení
    • Jednoduchá a rychlá změna uživatelských režimů a teploty v jednotlivých místnostech –  v každé místnosti mám senzor pro měření teploty a v každé jednotlivé místnosti si můžu přizpůsobit teplotu. Kotel neřídím ekvitermem, ale údaji z Loxone. Podlahové topení a radiátory reguluji elektrickými ventily, které řídí Loxone.
    • Při topení v kamnech se elektrické ventily podlahového topení automaticky uzavřou na základě zvýšených teplot ze senzorů v místnostech.
    • V Loxone mám přednastavené několik typů teplot, které se vždy automaticky nastaví při různých událostech, např. když je zapnutý alarm, nebo když detektory alarmu nedetekují žádný pohyb v místnostech, tak se teplota sníží.
    • Kotel dokážu ovládat také přes instalovaný webserver.
    • Loxone zaznamenává veškeré statistiky teplot a topení.
  • Okenní žaluzie
    • Klasické ovládání žaluzií, rolet a markýz pomocí vypínače, umístěného na zdi, nebo přes mobil, touchpad, nebo webový prohlížeč.
    • Propojení více žaluzií/rolet do skupiny, umožňující například zatáhnout/vytáhnout všechny žaluzie na jižní straně a podobně.
    • Funkce „Automatické žaluzie“ umožňuje řídit žaluzie automaticky na základě pozice a úhlu slunce, nebo na základě pokynů z alarmu, či na základě povětrnostní situace z meteo čidel na střeše.
  • Sauna
    • Zapínání, vypínání saunových kamen.
    • Ovládání světel a barevných světelných scén pomocí vypínačů, nebo přes mobil, touchpad, webový prohlížeč.
    • Kontrola otevřených dveří u sauny – při otevřených dveřích systém zamezí zapnutí kamen
    • Kontrola vstupu/odchodů do/ze sauny – spuštění časovače a odpočítávání nastaveného času pro saunování, po uplynutí času se změní světelná scéna v sauně podle nastavení.
    • Signalizace vyhřátí sauny libovolným světlem v domě.
  • Meteo stanice
    • snímám aktuální počasí, teplotu, rychlost větru.
    • na základě naměřených parametrů řídím, nebo budu řídit některé příslušenství Loxone (žaluzie, elektricky ovládané okno, zavlažovací systém zahrady,…) 
Co budu v budoucnu řešit a na co je systém již připraven:
  • Zavlažovací systém zahrady
  • V budoucnu mám v plánu propojení světel a světelných scén do skupin – např. při sledování TV, příjezd domů,…
  • AV signál z kamerového systému chci modulovat do DVB-T kanálu pro jeho zobrazování na kterékoliv TV v domě. 

Systém automatizace domácnosti můžete vnímat ve dvou rovinách: 1. zvýšení komfortu bydlení a za 2. úspora finančních prostředků za energie. Nám se líbí kombinace obojího. Na ovládání systému jsme si velmi rychle zvykli a pracuje na pozadí velmi spolehlivě. Možnosti nastavení miniserveru a rozšiřovacích modulů Loxone jsou obrovské a nepodařilo se mi je všechny popsat. Pokud máte jakékoliv dotazy na systém Loxone, pošlete mi je e-mailem na sorryman@sorryman.cz.

 

Foto vybraných obrazovek mobilní aplikace:

Inteligentní domácnost sorryman

Summary:

Share this Story

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About sorryman

Vítejte na mém blogu! Publikuji zde články o tématech, které mě zajímají a promítám v nich své osobní zkušenosti, zážitky, pocity. Jsem pouze jeden z mnoha blogerů a nemusíte se mnou ve všem souhlasit,. Budu však rád, když se na oplátku s vlastními zkušenostmi podělíte s ostatními.

Facebook

Šmíruj mě!